Програмата за граждански бюджети
Етапи на програмата
Изпълнението на Програмата за граждански бюджети ще започне с провеждането на информационна кампания. Тя ще се реализира в онлаин среда, както и чрез провеждането на информационни срещи във всяко едно от селата в община Хасково. По време на кампанията ще бъдат представени условията за изпълнение на Програмата за храждански бюджети и онлайн платформара за гражданско участие. Графикът за провеждане на информационните срещи можете да откриете на https://halo-platform.halongo.eu/
В периода от месец октомври 2022 г. до месец февруари 2023 година експерти от Община Хасково и от Фондация ХАЛО ще провеждат консултации с всички желаещи да подадат предложение за гражданска инициатива в рамките на Програмата за граждански бюджети. Консултациите имат за цел да подпомогнат гражданите в процеса на усвояване на знания и умения за планиране и реализиране на граждански инициативи. Те ще включват даването на насоки за изясняване и формулиране на идеята, проверка на правните възможности за реализирането й (наличието или отсъствието на правни изисквания, разрешителни, съгласуване с компетентни органи и др.), попълване на формуляра за кандидатстване. Консултациите ще се провеждат:
Графикът за провеждане на консултациите е достъпен на https://halo-platform.halongo.eu/
Програмата за граждански бюджети е отворена за събиране на предложения за граждански инициативи в периода от 10.10.2022г. до 28.02.2023г. Кандидатстването се осъществява чрез онлайн платформата https://halo-platform.halongo.eu/ чрез преминаване през следните стъпки:
Крайният срок за подаване на проектните предложения е 17.00 часа на 28 февруари 2023г.
Ако срещнете затруднения при попълването на формуляра или искате да се консултирате с член на екипа на проекта, разгледайте т.2 от Програмата за граждански бюджети, където е указано как можете да се възползвате от безплатните консултации.
В периода от началото на месец март до началото на месец май 2023 година Мултидисциплинарен консултативен съвет (МКС) ще разгледа продробно и в детайли постъпилите през платформата предложения за граждански инициативи и ще оцени възможностите за тяхното изпълнение. МКС ще извърши проверка дали предложените инициативи не противоречат на нормативната уредба на национално или местно ниво, реалистично ли е изпълнението им да се случи във времевите рамките на Програмата за граждански бюджети и с наличния по програмата бюджет. Участниците в МКС щеизвършат проверка и по отношение на това дали е необходима специална подготовка (съгласуване с компетентни органи, получаване на разрешение или др.) преди изпълнението на инициативите и колко време би отнела тя. МКС ще изготвя детайлно остойностяване на разходите за реализиране на всяка една от предложените от гражданите идеи. В случай, че постъпилата идея не отговаря на критериите за допустимост по Програмата за граждаснки бюджети, на вносителите й ще бъде даден 14-дневен срок за коригиране. Членовете на МКС ще имат възможност да отправят препоръки за промяна и/или доразвиване на получените през платформата идеи. Тези препоръки ще бъдат представени на кандидатите по Програмата за граждански бюджети заедно с 14-дневен срок да редактират предложенията си, в случай, че искат да се съобразят с препоръките на МКС и да ги интегрират в предложенията си. Включването на препоръките за промяна или доразвиване на получените през платформата граждански идеи няма да има задължителен характер и ще се извършва само по желание накандидатите. То няма да оказва влияние и при избора кои граждански инициативи да се реализират. Всяко предложение за гражданска инициатива ще бъде разгледано в едно или повече заседания на МКС в зависимост от това дали отговаря на критериите за допустимост и дали кандидатите са извършвали корекциии редакции на предложението. Като резултат от работата на МКС ще бъде изготвен списък на гражданските идеи, които отговарят на критериите за допустимост на Програмата за граждански бюджети. Тези предложения ще преминат към следващия етап на Програмата. Те ще бъдат публикувани на създадената по проекта платформа. Там жителите на община Хасково ще имат възможност да се запознаят подробно с тях и да изразят своята подкрепа като гласуват за определено проектно предложение. Гласуването ще продължи 1 месец, а след приключването му ще бъде изготвена класация на най-подкрепяните граждански идеи
На 10 май 2023 г. постъпилите предложения за граждански инициативи ще бъдат публикувани в Платформата за граждански бюджети - https://halo-platform.halongo.eu/
Те ще бъдат представени и чрез публикации на сайта на Фондация ХАЛО www.halongo.eu, на сайта на Община Хасково www.haskovo.bg и на фейсбук страниците на двете организации - www.facebook.com/halongobg и www.facebook.com/Municipality.Haskovo. Всеки гражданин ще има възможност да гласува само за инициативите, касаещи населеното място, в което живее (има постоянен или настоящ адрес в него).Гласуването ще се провежда онлайн, през платформата, създадена по проекта. Гражданите с постоянен и настоящ адрес в две различни населени места ще иматправо да гласуват само в едното от тях. В случай, че гласуват и в двете, техният глас няма да бъде зачетен. Гласуването се извършва чрез попълване на онлайн формуляр, в който се вписват трите имена, телефонния номер/ адреса на гласуващия, както и за кое проектни предложения гласува. Гласуването се извършва еднократно от всяко лице, без възможност за корекция на направения избор!
Стъпки за гласуване за гражданска инициатива:
Гласуването ще продължи 1 месец, а след приключването му ще бъде изготвена класация на най-подкрепяните граждански идеи. Гражданските инициативи ще бъдат класирани в зависимост от подкрепата, която са събрали на местно ниво. Тя ще бъде представена като процентно изражение на броя гласували спрямо общия брой жители на съответното населено място. През периода на гласуване на фейсбук страницата на Фондация ХАЛО ще бъде публикувана информация за временното кла сиране на гражданските инициативи
Всяко лице има право да гласува само за проекти от неговото населено място! Всяко лице може да даде своя глас за едно проектно предложение! Попълването и изпращането на формуляра за гласуване изразява окончателния вот на лицата и не може да бъде коригиран! Гласуването ще се проведе oт 10 май 2023г. до 17.00 часа на 10 юни 2023 г.
На 20 юни 2023 г. ще бъдат обявени резултатите от гласуването. Информацията ще бъде публикувана на следните адреси: • https://halo-platform.halongo.eu/ • www.halongo.eu • www.haskovo.bg • www.facebook.com/halongobg • www.facebook.com/Municipality.Haskovo В изпълнение на Програмата за граждански бюджети ще бъдат финансирани събралите най-голяма подкрепа граждански иницативи до изчерпване на бюджета на Програмата. Очакваме това да са не по-малко от 4 граждански иницаитиви.
Изпълнението на одобрените граждански инциативи ще се проведе в периода юли – ноември 2023 година с активното участие на кандидатствалия с предложението и представители на местнат а общност. Екип от служители на Фондация ХАЛО и Община Хасково ще подпомага и ще участва активно в реализирането на одобрените инициативи, ще следи за качественото изпълнение на дейностите, за целевото изразходване на средствата и за представяне на резултатите пред обществеността. При необходимост ще бъдат организирани доброволчески акции за изпълнение на дейностите, включително чрез привличане на доброволци от цялата страна.
След изпълнение на финансираните граждански инициативи Фондация ХАЛО ще се проведе проучване за ефективността, ефикасността и удовлетворението на гражданите от изпълнението на Програмата за граждански бюджети. За целта ще бъде извършено допитване до 100 души от община Хасково и ще бъде проведена фокус група с участниците в реализираните граждански инициативи. Въз основа на събраната информация ще бъде изготвена оценка на въздействието на Програмата за граждански бюджети.
Допустими дейности и разходи
Няма никакви ограничения по отношение на видовете дейности, които могат да бъдат включени в даден проект. Единствените условия, на които трябва да отговарят са:
Възнаграждения за личен труд са недопустим разход
Изисквания за допустимост на разходите:
Кой може да участва
В даването на предложения за граждански инициативи по програмата за граждански бюджети могат да се включат всички жители на Община Хасково, читалища, пенсионерски клубове, бизнеси, неформални групи, кметства и др. В гласуването за избор на граждански инициативи, които да се реализират могат да се включат само лица с постоянен или настоящ адрес на територията на Община Хасково.
Бюджет на програмата за граждански бюджети
През 2022/ 2023 година общият бюджет на програмата за граждански бюджети е 12 000 лв. Средствата са осигурени от Община Хасково и е планирано да бъдат използвани за реализирането на най-малко 4 граждански инициативи.
При планиране на гражданските инициативи следва да се съобразите с максималко допустимия бюджет за реализирането им в размер на 3000 лв.
Цели и принципи на програмата
Програмата за граждански бюджети цели да насърчи прякото участие на гражданите, неправителственитe организации и бизнеса в процесите на даване на предложения за инициативи на местно ниво, пряко участие в избора кои инициативи да бъдат реализирани и участие в реализирането на гражданските инициативи. Програмата се основава на следните 6 принципа: • Демократичност: Гласът на обикновените хора имат реална тежест - те могат да участват директно във вземането на решения на местно ниво. Чрез програмата за граждански бюджети се изграждат по-тесни отношения между членовете на общността и администрацията. • Прозрачност: Бюджетите са политика без реториката - това, което администрацията всъщност прави. Когато членовете на общността решат да харчат чрез публично гласуване, има по-малко възможности за корупция или разхищение. • Образование: Участниците стават по-активни и информирани граждани. Членовете на общността, служителите и администрацията опознават демокрацията, като я прилагат. Те придобиват по-задълбочено разбиране на сложните политически въпроси и нуждите на общността. • Ефективност: Бюджетните решения са по-добри, когато се основават на знанията и надзора на местната общност. След като се включат в програмата, хората имат интерес да следят дали парите се харчат разумно. • Социална справедливост: Всеки получава равен достъп до вземане на решения, което изравнява условията. Традиционно недостатъчно представените групи често участват повече от обикновено в гражданските бюджети, което помага да се насочат ресурси към общности с най-големи нужди. • Общност: Чрез редовни срещи и събрания хората опознават своите съседи и се чувстват по-свързани с общността си и населеното място. Срещите в рамките на Програмата за граждански бюджети свързват общностни групи и им помагат да излъчват активни представители.
Идеята за даване на права на гражданите да участват директно в разпределението на публични средства се заражда през 1989г. в Порто Алегре, Бразилия. От тогава до сега тя се разпространява лавинообразно в Латинска Америка, САЩ, Европа и Африка. В България едва през 2020 година инициативата е въведена в столицата под наименованието „София избира“. Участниците в пилотното издание предлагат 39 проекта за подобряване на градската среда, а в гласуването кой от тях да се реализира се включват 23 452 души. В началото на 2021г. за реализиране е избран Проект "София избира Децата" – проектиране и създаване на съвременни училищни тоалетни, който печели с 5640 гласа. През 2021г. фондация ХАЛО създаде Програмата за граждански бюджети. Тя беше тествана пилотно в три села от Община Хасково - Войводово, Малево и Стамболийски с общ бюджет от 3000 лв. В рамките на програмата бяха финансирани и реализирани 8 граждански инициативи. Повече за тях можете да намерите на https://halo-platform.halongo.eu/